replika saat uhren replica replicas relojes copieswatches.com replicas de relogios https://fakerolex.is/ gradewatches.com https://www.hublotreplica.is/ replica richard mille perfectwatches

Dolar : Alış : 8.5262 / Satış : 8.5416
Euro : Alış : 10.0976 / Satış : 10.1158
HAVA DURUMU
hava durumu

ADANA37°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1539 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kaymakam Aksu’dan tarihi yerlerde inceleme

16 Aralık 2020 - 992 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Kaymakam Aksu’dan tarihi yerlerde inceleme

İmamoğlu Kaymakamı Mehmet Aksu ilçeye bağlı Saygeçit ve Koyunevi Mahallelerinde bulunan tarihi yerlerin turizme kazandırılabilmesi amacıyla incelemelerde bulundu.

Saygeçit mahallesinde bulunan Osmanlı mezarları hakkında tarihçi Yazan’dan bilgi alan Kaymakam Aksu aynı mezarlıkta 1920 yılında Fransız ve Ermeniler ile savaşırken şehit olmuş Ara Musa, Ali Ulvi ve Gülloğlu’nun mezarlarını ziyaret ederek şehit mezarlığının tekrardan yapılması gerektiğini ve bu konuyla yakından ilgileneceğini belirtti.

Daha sonra Saygeçit mahallesinde Fransız bayrağının indirildiği eski karakol binası ziyaret edildi. Eski karakol binasının yakınlarına bu olayla ilgi bir anıt dikilebileceği ve her yıl bu olayı anma törenlerinin düzenlenebileceği Tarihçi Yazan tarafından bir öneri olarak sunuldu.

İmamoğlu Kaymakamı Mehmet Aksu konuyu önemsediğini çalışma başlatacağını belirtti. Daha sonra Saygeçit’te cami önündeki tarihi sütunlar incelendi. Daha sonra Osmanlı döneminde yapılan Baltalı Köprüsü ziyaret eden Kaymakam Aksu köprünün restorasyon ihtiyacı olduğunu ve bu konuyu Adana Kültür Müdürlüğü ile görüşeceğini köprünün İmamoğlu için tarihi değer olduğunu belirtti.

Daha sonra koyunevi köyünde bulunan Osmanlı mezarları incelendi. Aynı mezarlık alanında bulunan Milli Mücadele Kahramanı Kırmızı Osman’ın mezarı ziyaret edildi.

Kırmızı Osman’ın Milli Mücadele’de faaliyetleri bilgi alan Kaymakam Aksu mezarın yapılarak Milli Mücadele Kahramanı Kırmızı Osman’ın mezranın hak ettiği değerin verileceğini belirtti.

Daha sonra köy içinde bulunan mozaikler ziyaret edildi. Burada köylüler burasının sit alanı olduğunu bu yüzden evde herhangi tamirat yapılamadığını belirttiler. Bu yüzden İmamoğlu kaymakamı Mehmet AKSU devletin burayı istimlak ederek buranın müzeye çevrilmesi gerektiğini belirtti. Son olarak Koyunevi’nde bulunan Roma-Bizans döneminden kalma hamam kalıntıları, kuyu ve köprü ziyaret edildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika