Dolar : Alış : 8.7497 / Satış : 8.7655
Euro : Alış : 10.4032 / Satış : 10.4220
HAVA DURUMU
hava durumu

ADANA30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1539 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yetiştirdiği Horozları Yurt Dışına Pazarlıyor

09 Mart 2020 - 1.336 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Yetiştirdiği Horozları Yurt Dışına Pazarlıyor

Kozan’da yıllardır tarım ve hayvancılıktan zarar ettikten sonra horoz üretim çiftliği kuran Türkmen ailesi, Ortadoğu’lu ve Arap ülkelerindeki horoz severlerin dikkatini Türkiye’ye çekti. Türk Asil Hint horozu üretimi yapan Türkmen ailesi horozlara üniversiye mezunu gelinleri ile birlikte gözü gibi bakarken aylık 30 bin tük lirası kazanç sağlıyor. Araba fiyatına satılan Türk asil Hint horozlarını 2020 yılında Ortadoğu’dan almaya gelenler 300 bin liralık ticaret gerçekleştirdi.

Tüy yapısı, vücut yapısı ve bacaklarındaki kusursuzluk ve üretimi ile horoz tutkunlarının gözdesi   olan Türk asil Hint horozları  Orta doğu ve Arap ülkelerinden yoğun talep görürken tanesi 100 dolar ile 5 bin dolar arasında satışa sunuluyor.

Türkmen ailesinin 500 horoz ve yaklaşık bin civciv ile gerçekleştirdiği yatırım görenlerin dudaklarını uçuklatırken Türkiye’de düzenlenen horoz güzellik yarışmasında 5 yıl üst üste Türkiye şampiyonu olan Samsunlu isimli Horoz 55 bin tel teklif edilmesine rağmen üretim için satışa sunulmuyor. Horozların dövüştürülmediğinin hiç birinde yara ve darbe olmadığının altını çizen Türkmen ailesi bu işin hastaları olduğunu kaydetti.

Kozan’ın Hacıahmetli mahallesinde evinin tüm çevresini horoz çiftliği yapan Ramazan Türkmen, “ Beni Türkiye’de  şalvarlı ramazan olarak bilirler. Bu horozlar bizim Türk Asil Hint horozumuz. Kuveyt, Bahreyn, Irak’a satıyorum.  Ben bunu üretirim 100 dolardan 5 bin dolara kadar satarım. Ben çiftçilik  yaptım hayvancılık yaptım hepsinden zarar ettim. 3 tane üniversite mezunu gelinim var hepsi işsiz. Bu işi yapıyorlar. Yumurtasını topluyorlar, civciv çıkarırlar satarız. 500 horozum var, bin’e yakın civcivimiz var” dedi.

Ortadoğu’ya 2020’de 300 milyarlık horoz satışı gerçekleşti

Bu yıl 250-300 milyar liralık yurtdışına horoz satışı yaptığını kaydeden Ramazan Türkmen, “Ben bu sene en az 250 -300 milyar liralık  horoz verdim. Kuveyt, Bahreyn, Irak, Lübnan’a. Ben bu işi büyütüp daha da profesyonel olmasını istiyorum.  Bize bunun aylık getirisi en 30 bin TL. Brezilya’dan horoz getiriyorum Türk adil ile çiftleştiriyorum çok şahane horoz çıkıyor 5 bin Dolara satılıyor. Tayland’dan getiriyorum Türk asille çiftleştiriyorum 100 Dolar’a satılıyor. İyisini bulduğumuzda getirisi daha çok oluyor” diye konuştu.

65 milyarlık horozu arkadaşına hediye etti

Cep Herkül’ü adında 65 bin Türk lirası değerinde horozu olduğunu kaydeden Ramazan Türkmen  horozunu arkadaşına hediye ettiğini belirterek “ Cep herkülü olarak bir horozum vardı. 65 bin Tl verdiler vermedim. Arkadaşıma hediye ettim. Özellikle yurt dışından almaya geliyorlar. ” dedi.

Üniversite mezunu olan ailenin gelinlerinden Esra Türkmen, “ ben horozların yemini suyunu veriyorum. Her işin zorluğu var. Hangi iş kolayki. Severek bu işi yapıyorum” dedi.

Ramazan Türkmenin oğlu olan Ferhat Türkmen bu işi kurumsallaştırmak istediklerini ve bu konuda devletten yardım istediklerini ifade ederek “ bu iş bizim geçim kaynağımız. Çocuğumuzun rızkı bu horozlarda. Eşimde yardımcı oluyor yurt dışına yolluyoruz. Özellikle, Suriye, Irak, İran, Kuveyt, Bahreyn, Lübnan buralardan almaya gelen çok oluyor. Yurt dışından daha çok ticaret yapıyoruz. Devletimizin yardımcı olmasını bu işin kurumsallaşmasını profesyonelleşmesini istiyoruz” diye konuştu.  

5 Kupalı güzellik yarışması birincisi “Samsunlu”

Türkiye geneli düzenlenen horozlar arasında güzellik yarışması 5 kez üst üste birincilik alan Samsunlu isimli Horoz’unda kendisinde olduğunu kaydeden Türkmen ailesi 55 bin TL verdikleri halde üretim yapmak için horozu satmadıklarını kaydettiler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika