Kozan’da silahlı kavga : 3 yaralı

Kozan’da silahlı kavga : 3 yaralı

Kozan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü

Kozan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu Kozan’da

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu Kozan’da

Meclis Üyesine Saldırı İddialarına Belediye Başkanı Musa Öztürk’ten Açıklama

Meclis Üyesine Saldırı İddialarına Belediye Başkanı Musa Öztürk’ten Açıklama

AK Parti’li meclis üyelerine saldırı ile ilgili AK Parti ve MHP’den ortak açıklama

AK Parti’li meclis üyelerine saldırı ile ilgili AK Parti ve MHP’den ortak açıklama

Kozan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 2 Haziran 2017 - 11:36:06
Kozan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü

Kozan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü kutlandı. 2 Haziran 1920’de Sırelif, Bucak ve Sırkıntı kollarından ilçeye giriş yapan milis kuvvetlerini temsil eden Kuvay-ı milliye çeteleri, eli zincirlerle bağlı Hürriyet Kızı’nı esir olduğu Hoşkadem Camii’nden kurtardı. İşgalin kara günlerini simgeleyen siyah bayrak ile cami kapısındaki düşman bayrağı kaldırılarak minareye Türk Bayrağı çekildi ve ezan okundu. […]

Kozan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü kutlandı.

2 Haziran 1920’de Sırelif, Bucak ve Sırkıntı kollarından ilçeye giriş yapan milis kuvvetlerini temsil eden Kuvay-ı milliye çeteleri, eli zincirlerle bağlı Hürriyet Kızı’nı esir olduğu Hoşkadem Camii’nden kurtardı.

İşgalin kara günlerini simgeleyen siyah bayrak ile cami kapısındaki düşman bayrağı kaldırılarak minareye Türk Bayrağı çekildi ve ezan okundu.

Kozan ilçe müftüsü Bilal Başoğlu günün anlamıyla ilgili kısa bir konuşma yaptı.

Belediye Başkanı Musa Öztürk’ün cami önündeki kurtuluş anıtına çelenk koymasının ardından, şehitler anısına saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Mehteran eşliğinde milis kuvvetleri, protokol ve vatandaşın katılımıyla resmi tören alanı olan Adnan Menderes Parkı Meydanı’na yürüyüş yapıldı.

Belediye Başkanı Musa Öztürk, buradaki konuşmasında Kozan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun büyük bir coşku ile kutlandığını dile getirdi.Öztürk; “8 Mart 1919’da babalarının yurdu gibi anlaşma dışında olmasına rağmen Kozan’dan Saimbeyli’ye kadar her tarafı maalesef buradaki işbirlikçileri Ermenilerle beraber ilçemizi düşman kuşatmıştı. Ama beş bin yıllık tarihi olan Kozan’ın küllerinden hep kahramanlar çıkar ve onlar boş durmadılar. Düşmanı çok iyi tanımak lazım. Hainler şimdi Suriye’de, Güneydoğu’da ve Irak’ta. Onun için hepimizin aklını başına toplaması lazım. Gün uyanış günüdür.

Nasıl 26 ay 24 günde Fransız ermeni hainlerini bu memleketten çıkaran kahraman Kurtoğlu’ndan tut Topalzade Halil Efendi, Sehlikzade Hasan Efendi ve ismini sayamadığım nice kahramanlar ve onların etrafında inanmış güvelenmiş insanlar topluluğu gün bugün yine toparlanmamız lazım. Her taraftan taarruza uğruyoruz. O yüzden o ayrımcılara, düşmanlara buradan şunu söylüyorum, bizim gidecek yerimiz yok, kimseye de verilecek bir karış toprağımız yok.” Dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi bando takımı gösterileri,folklor ekibi ve Kozanlı öğrencilerin gösterisinin ardından Kozan Şehitliğine ‘Kurtuluş Yürüyüşü’ yapıldı. Burada protokol üyeleri Kurtuluş komutanlarından Saim Bey’in kabri başında dua etti.

 

Törene, AK Parti Adana Milletvekili ve MKYK üyesi Tamer Dağlı CHP Adana milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Kozan Kaymakamı Avni Oral,Adana Büyükşehir Belediye başkan vekili Ramazan Akyürek  ile siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve oda başkanları ile vatandaşlar katıldı.

  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz