Dolar : Alış : 8.5446 / Satış : 8.5600
Euro : Alış : 10.0929 / Satış : 10.1111
HAVA DURUMU
hava durumu

ADANA40°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1539 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kozan’da Yerel seçimlere yapılan itiraz reddedildi

04 Nisan 2019 - 4.457 kez okunmuş
Ana Sayfa » Asayiş»Kozan’da Yerel seçimlere yapılan itiraz reddedildi

 Kozan’da  yerel seçim sonuçları ile ilgili olarak ilçe seçim kuruluna yapılan itiraz  4-3 oy çokluğu ile reddedildi.

31 Mart 2019 Pazar günü yapılan yerel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, belediye başkanlığını kazanan MHP’nin adayı Nihat Atlı’nın  “seçilme yeterliliğine sahip olmadığı” gerekçesiyle, Saadet Parti İlçe Başkanı Muammer Özçelik ile Kozan Belediye başkanı Musa Öztürk’ün adli sicil kaydında ve adli sicil arşiv kaydındaki suç kayıtları aday olmasına ve seçime girmesine yasal olarak engel teşkil ettiğini 2839 sayılı milletvekili seçim kanununun 11. maddesi uyarınca aday olma şartları açıkça belirtilmiş olduğunu aday olan bir kişinin aday yapılıp seçime girmesi ve seçimi kazanması halinde hem adaylığının hem seçim iptali gerektiğini belirterek ayrı ayrı itiraz dilekçesi vermişlerdi.

İtiraz dilekçesi incelenerek karara bağlandı.

Kararda Saadet partisi ilçe başkanı Muammer Özçelik tarafından 2 Nisan günü verilen dilekçede Mahalli idarel seçimlerinde Belediye başkanı olarak seçilen Milliyetçi Hareket Partisi adayı Nihat Atlı’nın 2839 sayılı yasanın 11.maddesi ve seçim kanunları gereğince Belediye başkanlığı seçilme yeterliğine sahip olmadığını itirazının kabulü ile gereğinin yapılmasını talep etmiş olup, Mahalli idareler ve mahalle muhtarlıkları ile ihtiyar heyetleri seçimi hakkındaki kanunun atıf yapması neticesinde belediye başkanı seçilme yeterlilik şartları 2839 sayılı kanunun 11. Maddesinde belirtilmiştir. Heyetimizce itiraz edilen adayın dosyası incelenmiş 2839 sayılı kanunun 11. Maddesindeki hususlar ayrı ayrı değerlendirilmiş, değerlendirme neticesinde itiraz edilen adayın 2839 sayılı kanunun 11. Maddesinde belirtilen şartları taşıdığı anlaşılmış. Belediye başkanı seçilmesine engel bir hal olmadığı görülmüştür. Tüm bu hususlar ve itiraz edilen adayın dosyası bir bütün olarak incelendiğinde itirazın reddine karar verilmesi gerektiği sonuç ve kanısına varılmakta. Karara karşı iki gün içerisinde il seçim kurulu nezdinde itiraz yolu açık olmak üzere oy çokluğu ile karar verildi.

Öte yandan Kozan Belediye başkanı Musa Öztürk tarafından verilen itiraz dilekçesinde 298 sayılı yasanın 128. Maddesi gereğince itirazların oy verme gününden sonraki Salı günü saat 15:00’a kadar yapılması gerektiği, ayrıca itiraz edilen adayın dosyasının incelenmesinde 2839 sayılı kanunun 11. Maddesi hususları irdelendiğinde belediye başkanı seçilmesine engel hal bulunmadığı anlaşılmakta, öncelikle dilekçenin başkanlığımıza 04.04.2019 tarihi saat: 09:55 itibarı ile gelmiş olması nedeniyle süre ve esas yönünden ayrı ayrı reddine dair karara karşı iki gün içerisinde il seçim kurulu nezdinde itiraz yolu açık olmak üzere oy çokluğu ile karar verildi. 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,
TemaFabrika