Dolar : Alış : 8.7497 / Satış : 8.7655
Euro : Alış : 10.4032 / Satış : 10.4220
HAVA DURUMU
hava durumu

ADANA30°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1539 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kozan’da sazlı sözlü don nöbeti

10 Şubat 2020 - 2.642 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Kozan’da sazlı sözlü don nöbeti

Kozan’da narenciye üreticileri havanın eksi derecelere düşmesi ile birlikte ürünlerini korumak için  don nöbeti tuttu. Portakal ve narenciye bahçelerinde lastik yakarak ürünlerin dondan etkilenememesi için nöbet tutan üreticilere Aşık Halk Ozanı Meşgul Veli İmir sazı ile eşlik etti.

Kozan’da Meteorolojinin Doğu Akdeniz için verdiği don uyarısının ardından  narenciye üreticileri portakal, limon bahçelerinde narenciyelerin don’dan etkilenmemesi için lastik ve çalı yakarak don nöbeti tutuyor.  Bir yıllık emeklerinin ve milli servet olarak gördükleri ürünlerinin heba  olmaması için nöbet tutan narenciye bahçesi sahiplerine ilçenin halk ozanı olan Aşık Halk Ozanı Meşkul Veli İmir sazı ile söylediği türkülerle destek veriyor narenciye besteleri ile üreticilere moral veriyor. 

“Lastik saman yakarak ağaçları ısıtmaya çalışıyorlar”

Üreticilerden İsmail Karaca bu gece hava çok soğuk ve eksi derecelere düştüğü için lastik yakarak portakal bahçemizi korumaya çalışıyoruz. Şuan 70-80 ton narenciyemiz var. Don olunca meyvelerimiz ölüyor ve meyve suyu için ürünümüzü vermek zorunda kalıyoruz. En son 4 yıl önce don olayı yaşanmıştı. Lastik saman balyası yakarak ağaçlarımızı ısıtmaya çalışıyoruz. Aşık Veli abimizde bize destek moral için bu nöbetimize geldi” dedi.

Aşık Halk Ozanı Meşgul Veli İmir narenciye üreticisine destek olduğunu ifade ederek “ Portakalı don vurduğunu öğrendim. Bende arkadaşların streslerini azaltmak için türkü söyledim. İnşallah don olmaz arkadaşlar ürünlerini daha rahat satarlar” diye konuştu.

Narenciye İşçisi olan Ramazan İmir ise uzun süredir emek verdikleri ürünlerinin ve emeklerinin yok olmaması için sabahın ilk ışıklarına kadar nöbet tutacaklarını ifade etti.

Aşık Veli İmir narenciye bahçe sahipleri ve narenciye çalışanları ile birlikte Çukurova çiftçileri ve narenciye üzerine bestelediği şarkılarını söyleyerek gece boyunca sazı ve sesi ile birlikte nöbet tutan üreticilere destek veriyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika