Dolar : Alış : 8.5099 / Satış : 8.5252
Euro : Alış : 10.0483 / Satış : 10.0664
HAVA DURUMU
hava durumu

ADANA35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1539 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kozan’da Güle Oynaya Narenciye Hasadı

06 Ocak 2020 - 2.233 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Kozan’da Güle Oynaya Narenciye Hasadı

  Narenciyenin başkenti olarak ta bilinen Kozan’da mandalina hasadı başladı. Mevsimlik tarım işleri binlerce dönümlük alanlarda tonlarca mandalinayı yurt içi ve yurtdışına gönderilmesi için yoğun güle oynaya mesai yapıyor. Mandalina ağacından küfelerle kasalara, oradan tırlara yüklenen mandalinalar tarım işçilerinin neşesi halleri ile Kozan’dan tüm dünya ülkelerine ve Türkiye’ye ihracat ve dağıtımı gerçekleşiyor.

Kozan’da kışın vazgeçilmez c vitamini deposu olan Mandalina hasadında tarım işçilerinin yoğun mesaisi güle oynaya devam ediyor. 100 bin dekar alan dönümde yıllık 400 bin ton narenciye elde edilen Kozanda bu yıl verimli bir mandalina sezonu gerçekleşirken Çukurova topraklarındaki Mandalinalar, Irak, Rusya ve dünya ülkelerine ihraç edilerek bölge ekonomisine katkı sunuyor.

Türkiye’de 81 İl’e sevkıyatı gerçekleşen Mandalina için hasat sezonu gerçekleşirken tarım işçilerinin neşesi ile kasalara yükleniyor. Mandalina bahçelerinde hem oynayan hem de hasat yapan işçiler günlük 65 Türk Lirası yevmiye ile çalışırken bu işi severek yaptıklarını ifade ettiler.

Tarım işçisi olan Fatoş Demir bu işi severek yaptığını ifade ederek hasada geldiği zaman çocuklara babalarının baktığını ifade etti. Demir bu işi severek yaptıklarını ifade ederek işin kendisini çok zorlamadığını kaydetti.

Tarım işçisi Sibel Durmuşoğlu bu yıl mandalina hasadının verimli geçtiğini belirterek “ sabah 7’de mesaiye başlıyoruz gülüyoruz eğleniyoruz” dedi.

Tarım işçilerinden Neslihan Bektaş hem oynuyoruz hem topluyoruz diyerek bir aklım evde çocuklarımda bir aklım mandalina’da diye konuştu.

İşçilerin çavuşu olan Erdem Batuken işçileri ile guru duyduğunu ifade ederek “ Sabah 5’de toplanıyoruz.  Tır’ı erken doldurursak mesai erken bitiyor. Çalışmamıza bağlı. Bu mandalina C vitamini, grip’e karşı olduğu için. Çukurova’nın özelliği mandalina, portakal narenciye. Geçen seneye nazaran iyi biraz az ama yine iyi. Biz bir tır mandalina için 60 kişi ile çalışıyoruz. Ankara İstanbul, iç piyasaya yolluyoruz, Kayseri Ankara İstanbul dış ülkeler hepsi mandalinamızı yesin afiyet olsun” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika