Dolar : Alış : 8.5446 / Satış : 8.5600
Euro : Alış : 10.0929 / Satış : 10.1111
HAVA DURUMU
hava durumu

ADANA40°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1539 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kozan Müteahhitler Derneği (KOM-DER) törenle açıldı

25 Mayıs 2017 - 1.098 kez okunmuş
Ana Sayfa » Asayiş»Kozan Müteahhitler Derneği (KOM-DER) törenle açıldı

Kozan’da birlik ve beraberliği artıracak adımlar atmak, sektör adına yaşadıkları sıkıntıları kamuoyu ile paylaşmak ve yetkili kurumlarla birlikte çözüm üretmek amacıyla kurulan Kozan Müteahhitler Derneği (KOM-DER) binasının açılışı görkemli bir törenle yapıldı.

Yusuf Baysal Cami Kanal Sokak üzerinde açılan KOM-DER binasının açılışı siyaset, iş, STK  temsilcileri, muhtarlar, daire müdürleri ve emekçileri bir araya getirdi.

KOM-DER Başkanı Sami Baysal’ın konuşması ile başlayan programda Başkan Baysal, Kozan’ın imarı ve ekonomisi üzerine bir konuşma yapıp müteahhitlerin karşılaştıkları zorluklara değinerek hem ilçe belediyesinden hem de Büyükşehir belediyesinden destek olmalarını istedi.

“KOZAN’IN İMARI YAKLAŞIK İKİ YIL DURMUŞTU”

Baysal, “Değerli arkadaşlar müteahhit derneği neden kurduğumuz hakkında kısa bilgi vermek istiyorum. Yapı müteahhitlerinin mesleki ve hukuki çıkarlarını korumak için kanuni yollardan her türlü işlemi yapmak temel amacı olacaktır.  Kozan’ın imarı yaklaşık iki yıl durmuştu. Bu süre zamanında bizlerin dertlerine çözüm üreten olmadı. Bizde müteahhit arkadaşlar ile bu derneği kurduk.” Dedi.

“BAŞKAN VE EKİBİNE TEŞEKKÜR EDERİM”

Baysal, “Bu birlik ve beraberlik ile sorunlarımızı belediye başkanımız Sayın Musa Öztürk ile yapılan görüşmelerde bizlere çok yardımcı oldu. Kendisine ve ekibine  teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

“İNŞAAT SEKTÖRÜ EKONOMİNİN CAN DAMARI”

Baysal, “Değerli arkadaşlar inşaat sektörü ekonominin can damarı imarın durduğu yıllar Kozan esnafının, ustasının, işçisinin ne çektiğini hep birlikte biliyoruz. Berberinden lokantasından, manavından, dolmuşçusuna ve bütün esnafın olumsuz etkilendiğini taşeron ve işçilerin başka şehirlere iş aramaya gittiklerini unutmadık. Bugün imarın kısmi açılmasıyla beraber müteahhit yanında çalışan kişi sayısı 3.600 alt taşeron ve bağlantılı verilen işler hariç, bunlarla beraber bu sayı 25.bin civarını buluyor. Arkadaşlar Kozan’da bir organize sanayi bölgemiz var orada çalışan sayısı ancak bin civarıdır buda Kozan Müteahhitlerinin üç organize sanayisi kadar istihdam yarattığını göstermektedir. Bununla da gurur duymaktayız.” Dedi.

“ŞİKAYETLER BİZLERİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEMEKTEDİR”

Baysal, “Arkadaşlar müttehittiler bunları yaparken çok zorluklar ile karşılaşmaktadır. En başta insanların belediyeyi şikayet etmeleridir. Buda müteahhitti olumsuz yönde etkilemektedir. Örneğin bir arsa yıllarca boş duruyor ne zaman müteahhit orada işe başlasa hemen şikayet konusu oluyor müteahhit bir işe başlamadan önce gider belediyeden imar durumunu alır proje çizdirir bütün işlemeleri yasal hala getirip yapı denetim ve harita zemin etüt, bayındırlık, itfaiye, büyükşehir belediyesi gibi her türlü yasal işlemlerini yapıp ruhsatı alır. Bu tarz şikayetlerinin önüne geçmek için sizlerden bunları yapanlara tepki koymanızı bekliyoruz.” Diye Konuştu.

“EN FAZLA ZARARI KOZAN ESNAFI GÖRÜR”

Baysal, “Unutmayınız imar kapandığında en az zararı olan müteahhitler çünkü müteahhit başka şehirler de iş yapar en fazla zararı Kozan esnafı görür. Bakınız geçenlerde bir şikayet oldu yanında beş on kişi çalıştırmayan bir vatandaşımız müteahhit arkadaşımızı şikayet etti. Bunun zararı tüm Kozan’a oldu. Kozan’a maliyeti yetmiş beş trilyon civarındadır. Bu tür olayların önüne hep birlikte geçmek zorundayız.  Bu derneğin kurulmasıyla Kozan’da ki tüm müteahhitler güçlerini birleştirmiş olup. Bundan sonra birimiz hepimiz diyerek toplu olarak engelleri ve sorunları aşmak için her türlü imkânlarımızı kullanarak gerekli bütün mücadeleyi vereceğiz

“BU ŞEHİR HEPİMİZİN”

Baysal, “Sonuç olarak biz müteahhitler devletimize vergisini veren istihdam sağlayan yatırımcılar olarak devletimizin tüm kurumlarına karşılaştığımız sıkıntılar karşısında her zaman yanımızda görmek istiyoruz. Dolayısıyla bu şehir hepimizin, yaşanacak güzel bir Kozan inşa etmek çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkmak için, hep beraber birlik içinde hareket etmemiz lazım bu şehir ancak böyle kalkınır.” Dedi.

Açılış programında Kozan Kaymakamı Avni Oral, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk’ün de Kozan ve Kozan imarı üzerine birer konuşma yapmalarına müteakip Hoşkadem Cami İmam Hatibi Abdurrahman Yılmaz’ın yapmış olduğu dua sonrasında açılış kurdelesi kesildi.

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika