Dolar : Alış : 8.3850 / Satış : 8.4001
Euro : Alış : 9.9677 / Satış : 9.9857
HAVA DURUMU
hava durumu

ADANA38°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1539 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kozan Kaymakamlığı’ndan Devlet Hastanesi Hakkında Basın Açıklaması

17 Aralık 2019 - 4.200 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Kozan Kaymakamlığı’ndan Devlet Hastanesi Hakkında Basın Açıklaması

Kozan Kaymakamlığı tarafından son günlerde basında ve sosyal medyada olumsuz eleştirilere maruz kalan Kozan Devlet Hastanesi yönetimi ve hizmetleri noktasında yazılı bir açıklamada bulunularak kamuoyu ve vatandaşlar bilgilendirildi.

Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam tarafından Kozan Devlet Hastanesi hastane idaresi ve hizmetleri hakkında yazılı olarak şu ifadelere yer verildi; “Kozan Devlet Hastanesinde 1 Başhekim, 1 Başhekim yardımcısı, toplam 40 uzman hekim, 11 Diş Hekimi, 20 pratisyen hekim, 303 yardımcısağlık personeli, 204 diğer personel ile görev yapmakta olup günlük ayaktan 3000-3500 arası hasta kabul edilmektedir. Merkez nüfusumuz 130 bin olmakla birlikte Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke il ilçelerinden başvuranhastalarımıza da hizmet vermekteyiz. Hastanemiz, 2 Acil Tip Uzmanımızla hizmet veren ve günlük ortalama 500 hastaya bakan acil servis, 20 yataklı 2. Basamak Erişkin Yoğun Bakim, 4 kuvözle 1. basamak Yenidoğan YoğunBakım, 6 yataklıpalyatif bakim merkezi, 14+1 cihazla çalışan Diyaliz Merkezi, Doğumhane ve ameliyathane ile hizmet vermektedir. Hastanemizde 40 uzman doktor, 20 pratisyen hekim,11 Diş Tabibi hizmet vermektedir. Hastanemizde 1’i ba5hekim yardımcısı, 5 adet 9ocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı bulunmaktadır ve aktif olarak görevyapmaktadır.  Son bir yıliçerisinde geçici görevle başka kuruma görevlendirilen dâhil hastanemizden hiçbir şekildeayrılançocuk hekimi bulunmamaktadır. Hastanemizde 3 dâhiliye uzmanımız mevcutken, 1 dâhiliye uzmanımız kendi isteği doğrultusunda hastanemizden ayrılıp, özel sektörde çalışmaya başlamış, Devlet hizmet yükümlülüğü (DHY) kurası ile yerine hekim atanmıştır. İç hastalıkları uzmanı olarak hastanemizde 3 uzman hekim hizmet vermektedir. Hastanemizde 4 kadın hastalıkları ve doğumuzmanı kadrosu mevcut olmakla beraber, 2 hekim geçicigörev ile hizmet vermektedir. Hastanemize DHY kurasıyla kadrolu kadındoğumuzmanı atanmış olup, bugün itibariyle görevine başlamıştır. Hastane polikliniklerinde hekim başın günlük muayene edilen hasta sayısı ortalama100-120 civarında olmakla birlikte, haberde ifade edildiği gibi günlük 300 hastayı 8 saat içerisinde muayene etmek mümkün değildir. Acil servis ambulansları, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığına bağıl olarak hizmet vermektedir. 112 talimatnamesine göre hasta naklini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Hastanemiz Başhekimliğinin herhangi bir yetkisi yoktur. Hastanemizden sevk edilen hastalar günlük olarak hastane yönetimi tarafından kontrol edilmektedir. Sevkler 2018 yılıyla karşılaştırıldığında 2019 yılında %50 oranında azalmıştır.

Haberde ifade edilen “sözleşme olmadığı için hekimlerin başka kurumlara kaçtığı” yönündeki ifadelerle ilgili olarak, hastanemiz sözleşmeli kadrosu için başvuruda bulunmuştur ancak sözleşmeli personel kadrosu ve kararı hastane tarafından değil Bakanlık düzeyinde değerlendirilmektedir. Hastaların kurumumuzda tedavi edilemediği ve sürekli sevk edildiği ithamına cevaben, hastanemiz B grubu olmakla beraber, İl merkez hastanesi olmamasından kaynaklanan neredeyse tüm ilçe devlet hastanelerinde olduğu gibi yan dal uzman kadrosu yoktur. Yan dal uzman hekim tedavi gerektiren branşlara sevkler mecburi olarak yapılmaktadır. Ancak sevk oranı ve muayene oranları karşılaştırıldığında herhangi bir anormallik saptanmamıştır. Hastanemiz 7/24 esasıyla, hizmet grubuna uygun standartlarda hizmet vermektedir. Nöbetçi çocuk sağlığı ve hastalıkları uzman hekimi, kadın hastalıkları ve doğum uzman hekimi, dâhilibranşta bir nöbetçi uzman hekim, cerrahi branşta bir nöbetçi uzman hekim ve en az 3 pratisyen hekim ile mesai dışında hizmet vermektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika