...
HAVA DURUMU
hava durumu

ADANA37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1539 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Köşeli Yengeç Örümceği Görenleri şaşırtıyor

28 Ağustos 2017 - 177.726 kez okunmuş
Ana Sayfa » Kültür Sanat»Köşeli Yengeç Örümceği Görenleri şaşırtıyor

Kozan’da bir kişinin otomobilinde bulduğu, latince adı “thomisus onustus” olan ve insan yüzüne benzeyen görüntüsüyle görenleri hayrete düşüren halk arasında insan yüzlü örümcek olarak bilinen gerçek adı  “köşeli yengeç Örümceği”ni evinde ekmek  ve maydanoz ile besliyor.

Otomobilinin ön kısmında bulduğu örümcek türünü araştıran Soydan Doğaner (38)bulduğu insan yüzü figürüne benzeyen örümceğine gözü gibi bakıyor.

İnternetten yaptığı araştırmalar neticesinde bir pet şişe içerisinde ekmek ve yeşil maydanoz ile örümceği bir haftadır evinde besleyen Doğaner uzman kişilerden örümceğe nasıl bakılabileceği hakkında yardım bekliyor.

Özel bir şirkette operatör olarak çalışan  üç çocuk babası Soydan Doğaner örümceği ilk gördüğünde çok şaşırdığını hatta korktuğunu ancak örümceği muhafaza altına aldıktan sonra internette yaptığı araştırmalar neticesinde örümceğin cinsinin ülkemizde ender rastlanan beyaz renkli Thomisus Onustus (yengeç örümceği) türü olduğu ve Türkiye’de şuana kadar üç tane görüldüğü bu bulduğu örümcek türünün ise ülkemizde dördüncüsü olduğunu kaydetti.

Soydan Doğaner; “Tatil dönüşü geldiğimde aracımın bagajını boşaltırken arabamın ön ızgarasında beyaz bir leke olduğunu fark ettim. Taş olduğunu zannettim dönüp baktığımda örümceği fark ettim ama oyuncak zannettim insana benziyor. Dedim bu benim kısmetim bunu alıp besleyeyim ama tabi bu arada iyice araştırmadım hani nedir ne değildir bilmiyordum. Sonra internete girip baktığımda çok nadir bulunan, Türkiye’de daha üç defa rastlanmış bir örümcek türü olduğunu gördüm.

Hoşumuza gitti sevdik kendini, Bir haftadır bizde. Bir pet şişe içerisinde ekmek ve yeşil maydanozla besliyoruz. Sadece sulama ihtiyacını nasıl karşılayacağım onu bilmiyorum. Bu konuda uzman kişilerden destek bekliyorum. Bu işle ilgilenen hayvan bilimiyle ilgilenen uzman arkadaşlardan destek alırsam nasıl beslendiği hakkında gittiği yere kadar beslemeyi düşünüyorum. Çünkü çocuklarım ve eşim çok sevdi. İşe gittiğimde bile sürekli aklımda bu var. Küçük bebeğime bakar gibi bununla ilgileniyorum. Çünkü ona baktığım zaman sanki bir şey anlatmak istiyor bana. Çünkü bildiğiniz insan figürü var” dedi.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika