Dolar : Alış : 8.4139 / Satış : 8.4290
Euro : Alış : 10.0084 / Satış : 10.0264
HAVA DURUMU
hava durumu

ADANA39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1539 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KoronaVirüsü (COVID-19) Hakkında Bilmemiz Gerekenler II (Ecz. Hakan CAN)

01 Nisan 2020 - 861 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»KoronaVirüsü (COVID-19) Hakkında Bilmemiz Gerekenler II (Ecz. Hakan CAN)

T.C. Adana Valiliği’nin almış olduğu karar ile,

“İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan ve /veya herhangi bir yakını olmayan. 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın” mağdur olmaması, temel ihtiyaçlarını karşılamak için il merkezinde Adana Valisi Başkanlığında, İlçe Merkezlerinde İlçe Kaymakamlarının başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulmuştur.

Buna istinaden;

‘’Eczanelerin vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla koordinasyon içinde çalışmasına ve 65 yaş üstü vatandaşların ilaçlarının temin edilmesi hususunda gereken yardımın sağlanmasına’’ karar alınmıştır. Vatandaşlarımızın bu hizmetten yararlanmaları için evelerinden çıkmadan 112 Vefa İletişim Merkezi numarasından durumlarını bildirmeleri yeterlidir.

Burada dikkat edilmesi gerekenler;

  • 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı olan hastaların raporlu ilaçlarının 30.03.2020 tarihli güncel bilgilendirme ile 01 Ocak 2020 tarihi itibari ile sonlanmış veya bu tarihten sonra sonlanacak olan. Kronik hastalığı olan ve kronik hastalığı nedeniyle kişilere düzenlenmiş ilaç teminine yönelik sağlık sisteminde kayıtlı olan sağlık raporlarının sürelerinin uzatıldığı bildirilmiştir. Bu yüzden eczanelerden raporlu ilaçlarının 1 aylık dozları kadarını alabilirler.
  • 65 yaş üstü hastaların kronik (raporlu) ilaçları dışındaki ilaçlara ihtiyaçları varsa hekimlere muayene olmaları gerekmektedir. 65 Yaş üstü yasağından dolayı sağlık birimlerine kendilerinin gitmeleri sakıncalı olduğu için yine bu konuda 112, 155, 156 destek hatlarından kendilerine yardımcı olmaları için talepte bulunabilirler.

Kurumların işleyişini ve yardıma muhtaç vatandaşlarımızın bu hizmetten daha hızlı faydalanabilmesi için ilaçlarına ulaşabilecek kimsesi olmayan hastalar hizmet numaralarından sağlık personeline ulaşmaları gerekmektedir. Lütfen bu konuda sizler için çalışma yapan devlet memurlarını, hekim, sağlık personellerini ve eczacıları zor durumda bırakmayıp gereksiz yere meşgul etmeyiniz.

Vatandaşlarımızın bilmeleri gereken önemli bir konu da, bu süreçte hastane ve sağlık ocakları hizmet vermeye devam etmektedir. Geçirecekleri rahatsızlıklardan dolayı sağlık kurumlarına kontrole gidebilirler. Dikkat edilmesi gereken şey sağlık kurumlarına gereksiz yere gidilmemesi gerekliliğidir. Mümkün olduğunca evde kalıp, gerekmedikçe dışarı çıkılmamalıdır. Acil durumlarda 112 üzerinden sağlık birimlerine ulaşabilir ve yardım isteyebilirisiniz.

Zorlu günler geçirdiğimiz bu günlerde millet olarak birlikte üstesinden geleceğimize inancımız tamdır. Yeter ki yetkililerin vermiş olduğu talimatları harfiyen uyalım.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika