Dolar : Alış : 8.3850 / Satış : 8.4001
Euro : Alış : 9.9677 / Satış : 9.9857
HAVA DURUMU
hava durumu

ADANA38°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1539 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hurdada Yatan Milli Servet

13 Ekim 2019 - 1.599 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Hurdada Yatan Milli Servet

Yetişkin yada genç hatta çocuklarımızın bile kullanmaya başladığı cep telefonları ve tabletler hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline geldiler. Yapılan araştırmalar sonucu 8 milyara yakın dünya nüfusunun yüzde 88’inin cep telefonu kullandığını gösteriyor. 80 milyonluk nüfusa sahip ülkemizde ise oranın dünya ortalamasının üzerinde yani yüzde 90 olduğu belirtiliyor. Teknolojinin akıl almaz hızlarla ilerlemesi ile birlikte akıllı telefonlar sıradan telefonların yerini çoktan aldı. Akıllı telefon almak isteyenler hatırı sayılır bir bütçe ayırmak zorunda kaldıkları gibi kullanımı sırasında yaşadıkları arızalar karşılığında da normal telefonlardan daha pahalı tamir ücreti ödemek zorunda kalıyorlar.

Kozan’da cep telefonu yedek parça,  aksesuar ve teknik servis hizmeti sunan Dersa Elektronik sahibi Derya Deniz akıllı telefonların yedek parçalarının ve tamir ücretlerinin normal telefonlara göre daha pahalı olduğunu belirterek kullanıcıların telefonlarını özenli ve dikkatli kullanmalarının bütçelerine olumlu katkı sağlayacağını dile getiriyor.

Tamir edilen her cihaz dışarı gitmeyecek yeni bir cihaz parası demek

Deniz ayrıca tamir işlerinin her sektörde olduğu gibi Gsm sektöründe de ülke ekonomisine olumlu katkı sağladığına değinerek kaynak israfını ve gereksiz ithalatı da önlediğini belirtiyor. “Çünkü tamir edilen her cihaz yeni bir cihazın alınmasına engel oluyor. Cep telefonlarının tamamına yakınının yurt dışından ithal edildiğini düşünürsek tamir sayesinde yurt dışına gidecek kaynağın büyük ölçüde önüne geçilmiş oluyor. Halkımızda “bir defa arıza yapan cihaz bundan sonra hep arıza yapar” şeklinde yanlış bir algı var. Orijinal veya kaliteli malzeme ile işinde uzman bir tamirci tarafından yapılacak cihazlar aynı yerden kolay kolay arıza yapmaz. Bazı cihazlar da vardır tamir masrafına değmez yâda yapılsa dahi çok sağlıklı olmaz. Bunun kararını usta verir ve kullanıcıyı bilgilendirir.”

Sizin eskiniz başkasının yenisi olabilir.

Model değiştirildiği yada arızalı olduğu için kullanılmayarak atıl durumda evimizin bir yerinde beklettiğimiz cihazlar başkalarının işine yarayabilir. Hurda telefonları cep telefonu tamiri yapan her telefoncu satın alır. Hurda yada kullanılmayan telefon parçaları bazen tamirciler için hiç bulamadıkları yedek parçaların kaynağı olabilmekte. Küçücük bir parça yüzünden çalışmayan bir telefon başka bir hurda telefondan alınacak parça sayesinde çalışır hale gelebilmekte ve bir kişinin telefon ihtiyacını gidererek yeni bir telefon alınmasına engel olabilmekte. Bu manada hurda telefonlardan sağlanan parçalar ülke ekonomisine de olumlu katkı sağlayabilmekte.

Hurdası  500 tl

Birçok kişi yüksek fiyatlara alıp daha sonra arızalandığı için kullanılmaz hale gelen telefonun bir işe yaramayacağını yada bir değeri olmadığını düşünüyor. Fakat hurdası bile 500- 1000 tl edecek değerde telefonlar olduğu belirtiliyor. Evlerinde arızalı yada kullanılmayan telefonları tamircilere satıp kazanç sağlanabileceği gibi bunlardan elde edilen yedek parçalarla başka telefonlar hayata döndürülerek ülke ekonomisine de katkıda bulunulabilir. 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika