Dolar : Alış : 8.5099 / Satış : 8.5252
Euro : Alış : 10.0483 / Satış : 10.0664
HAVA DURUMU
hava durumu

ADANA35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1539 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Esnafın Sigorta Primi Yüzde 50 Düşürülmeli

30 Eylül 2019 - 1.202 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Esnafın Sigorta Primi Yüzde 50 Düşürülmeli

Tüm yurtta olduğu gibi ilçemiz Kozan’da da esnaf ve sanatkarlar odaları esnafın priminin yüzde elli yönünde düşürülmesi için başlatılan kampanyaya destek veriyorlar.

Gerek ulusal basında gerek ise sosyal medya aracılığı ile sesini duyurmak isteyen esnaflar primlerinin yüzde elli düşürülmesi için mücadele veriyorlar.

Esnaf ve sanatkarların sosyal medya hesaplarında sigorta primlerinin yüzde elli olarak düşürülmesi için yapmış oldukları açıklamalarda şu ifadelere yer veriliyor: “Esnaf ve sanatkarlarımızın güçlenmesi için öncelikle üzerindeki yüklerden kurtulması gerek. Bunun için de ilk olarak esnafımızın sigorta primleri yüzde 50 oranında düşürülmeli. Sigorta primleri düşerse esnafımız daha rahat nefes alır. Çünkü mevcut ekonomik şartlarda bu primleri ödeyecek güçü yok. Onun için sürekli yapılandırma istemek zorunda kalınıyor.Esnafımız her yıl neredeyse sermayesi kadar sigorta primi ödüyor. Kira veren, stopaj ödeyen ve yanındaki işçinin maaşını veren esnafımıza bu yükler ağır geliyor. Esnafımızın sırtındaki sigorta primi yükünden bir an önce kurtulması gerek. Bağ-kurluların geçen yıl en düşük 700 TL olan sigorta primi bu yıl 882 TL’ye yükseldi. En önemli konusu ise esnaf yanında çalıştırdığı sigortalıya 7 bin 200 gün prim öderken kendisi için 9 bin gün prim ödemek zorunda hem de günde 18 saat çalışarak. Bu durum anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Bu haksızlığın zaman kaybedilmeden düzeltilmesi yönünde çalışmalarımız var. Anayasamızın 174’üncü maddesi esnaf ve sanatkarın haksız rekabet başta olmak üzere her alanda korunmasına yöneliktir. Şimdi Esnaf 9 bin gün prim ödüyor en düşük maaşı alıyor. Yanında çalıştırdığı işçi 7 bin 200 günde emekli oluyor. Hem de işverenden fazla maaş alıyor. Bu durum anayasının eşitlik elkesine de aykırı. Bu uygulamaların yeniden düzenlenmesi ve esnafımızın da 7 bin 200 günde emekli olması yönünde var olan çalışmalarımıza yetkili makamların kısa sürede olumlu cevap vermelerini bekliyoruz. Bildiğiniz gibi çalışma hayatının tamamı bir sosyal güvenlik çatısı altında toplandı. Ancak halen isteneni veremedi. Başta Bağ-Kurlu esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere her kesime eşit haklar verilmeli.”

Kozan’daki esnaf ve sanatkarlar odaları da esnafın sigorta priminin yüzde elli olarak düşürülmesi için başlatılan bu kampanyaya destek verdikleri kaydedildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika