...
HAVA DURUMU
hava durumu

ADANA39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1539 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ermenilerden Kozan’daki Tarihi Manastırın İadesi İçin Dava

24 Ağustos 2019 - 2.921 kez okunmuş
Ana Sayfa » Asayiş»Ermenilerden Kozan’daki Tarihi Manastırın İadesi İçin Dava

Merkezi Lübnan’da bulunan Ermeni Vakfı tarafından tarihi Kozan Kalesi eteklerinde bulunan Sis Manastırı’nın tapusunun kendilerine verilmesi için Kozan 2. Asliye HukukMahsemesine Tapu İptal ve Tescil Davası açıldı.

2 Haziran 1920 yılında Kozan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun ardından bölgeyi terk eden Ermenilerin bugün Kozan ilçesindeki  atalarına ait olduğunu iddia ettikleri  Kozan Kalesi eteklerinde bulunan tarihi Sis Manastırı’nı geri almak için Kozan 2. Asliye Hukuk Mahkemesine tapu iptal ve tescil davası açtıkları kaydedildi.

Geçmiş yıllarda yine tarihi Manastırın Ermenilere iadesi için Kilikya Ermeni Katolikosluğu tarafından 28 Mayıs 2015 tarihinde önce Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na başvurulmuş, Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurunun ret edilmesinin ardından buradan olumsuz yanıt alan Ermeniler davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürmüştü.

Ermeni Kilisesi’nin başlıca dört ruhani merkezlerinden biri olan Kilikya Ermeni Katolikosluğu, Adana’nın Kozan (Sis) ilçesinde bulunan manastır ve tarihi Sis Ermeni Katolikosluğu’nun bulunduğu arazinin iadesine ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmuşlardı.

Ermeni Vakfı avukatları tarafından aradan geçen uzun zaman diliminin ardından yeniden Kozan 2. Asliyeh Hukuk Mahkemesine başvurularak tarihi manastırın tapu iptal ve tescili için dava açtıkları kaydedildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika