Dolar : Alış : 8.5604 / Satış : 8.5758
Euro : Alış : 10.0896 / Satış : 10.1077
HAVA DURUMU
hava durumu

ADANA37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1539 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cumhur İttifakı Meclis Üyelerinden Yeni Şirkete Ret

02 Temmuz 2019 - 1.323 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Cumhur İttifakı Meclis Üyelerinden Yeni Şirkete Ret

Kozan Belediyesi Temmuz Ayı meclis toplantısı gerçekleşti. Meclis toplantısına mevcut Kozan İmar Limited Şirketi’nin borçlarından dolayı kurulması planlanan ve 5. Gündem maddesi olarak meclise gelen Kozbel Ltd. Şti. adlı yeni bir şirketin kurulması için meclis üyelerinin oylarına sunuldu. Mecliste Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri AK Parti ve MHP gündem maddesine ret kararı verirken Saadet Partisi CHP Meclis üyeleri ise şirketin kurulmasına onay verdiler. Kozan Belediyesi’ne alternatif olarak  düşünülen Kozbel adlı şirketin kurulması ve Başkan Özgan’a yetki verilmesi hususu oy çoğunluğu ile kabul edilmedi.

Meclis toplantısında söz alan Saadet Partisi Belediye Meclis üyesi ve Kozan Belediye Başkan Yardımcısı Ruhi Gül Kozan Belediyesi İmar Limited Şirketi’nin mevcut borçları yüzünden ihale alamadığı ve ihalelere giremediği, yine şirket çalışanlarının sigortalarını borç yüzünden faizi ile ödediklerini ve peşin ödeme durumunda SGK’nın bu borçlardan yüzde on beş indirim sağlayacağını belirterek eğer borçsuz yeni şirketin yetkilerinin alınması halinde şirketin yılda 2 Milyon Türk Lirası kara geçeceğini kaydetti.

Başkan Yardımcısı Gül yine yeni bir şirketin kurulması ile İmar Limited Şirketinin faaliyetlerini devam ettireceğini, ancak yeni şirket üzerinden ihalelerin alınacağını ve işlemlerin kolaylaşacağını belirterek imar limited şirketinin esnaflara olan borçlarını da böylece daha kolay bir şekilde kapatabileceğini ifade etti.

Saadet Partisi Kozan Belediye Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Şenoğul’da İmar Limited Şirketi’nin borçları yüzünden şirketin sürekli zarar ettiğini hatta çalışanların dahi maaşlarını ödemekte zorluk çektiklerini kaydetti. Şenoğul, Kozbel adlı şirketin yetkilerinin alınması ile belediyenin ve yeni şirketin önemli ölçüde zarardan kurtulacağını ifade etti.

Meclis toplantısında söz alan AK Parti Meclis Üyesi Av. Abdullah Avcı ise Cumhur İttifakı Grubu olarak yeni şirkete karşı çıktıklarını, yeni bir şirketin yeni bir maliyet üreteceğini iddia ederek grup olarak ret kararı vereceklerini ifade etti.

Kozan Belediye Başkanı Mimar Kazım Özgan ise; “Yeni şirketin yetkilerinin alınması noktasında ister yetki verin ister vermeyin sonuçta bu şirkette, belediye de Kozan’ın ve Kozan Halkının. Burada şirketimiz bir kuruş dahi kar ederse bu Kozan’ın ve Kozanlının menfaatine olacak. Eğer yeni şirketin yetkilerini alırsak yeni şirket üzerinden ihalelere girebileceğiz, sigorta giderlerinde yüzde on beş karlı olacağız yani bu da yaklaşık yılda 2 Milyon Türk Lirasının Kozanlının kasasında kalacağının garantisidir. Bundan sonra takdir meclis üyelerimizde” dedi.

Yapılan gündem görüşmelerinin ardından Kozan Belediyesi Meclisine 5. Gündem Maddesi olarak gelen Kozbel. Ltd. Şti. adlı ikinci şirketin Kozan Belediyesi bünyesinde Belediye Başkanı Kazım Özgan’a yetkilerinin verilmesi hususu Cumhur İttifakı Meclis Üyelerinin oy çoğunluğu ile ret edildi. Öte yandan mecliste diğer gündem maddeleri de görüşülerek karara bağlandı.

Meclis üyelerinin gündem dışı meclise getirdiği Horzum ve Göller Yaylası gibi yaylalık alanların 1/5000’lik ile 1/1000’lik imar konuları noktasında da Başkan Özgan konu ile ilgili Adana Büyükşehir Belediyesi ile beraber koordineli bir şekilde gerekli çalışmaları gerçekleştireceklerini ifade etti.

Meclisin almış olduğu bu kararın ardından Kozan Belediyesi İmar Limited Şirketi’nin SSK’ya yüzde on beş faiz üzerinden yılda fazladan 2 Milyon Türk Lirası faizli borç ödemeye devam edeceği ve bu faizin beş yılda toplamda 10 Milyon Türk Lirası olacağı öğrenildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika