Dolar : Alış : 8.5604 / Satış : 8.5758
Euro : Alış : 10.0896 / Satış : 10.1077
HAVA DURUMU
hava durumu

ADANA37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1539 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

15 Temmuz gazisi o geceyi anlattı

11 Temmuz 2017 - 1.219 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»15 Temmuz gazisi o geceyi anlattı

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişiminde Ankara’da Genelkurmay başkanlığı önünde havadan helikopterlerin ateş etmesi sonucu yaralanarak gazi olan Oğuzhan Konuralp o geceyi anlattı.

15 Temmuz gazisi Konuralp yaptığı açıklamada ; “Olay biz Ankara Sincan’daki evimizde akşam üç arkadaşımızla birlikteyken ben ilk önce sosyal medyadan darbe girişimi olduğunu öğrendim. İlk etapta tabi biraz olumsuz geldiği için dikkate almadım. Cumhurbaşkanımızın çağrısını duyana dek televizyondan takip ediyorduk. Herhangi bir girişimde bulunmadık çünkü ne yapacağımızı bilemiyorduk. Sonrasında Cumhurbaşkanımızın çağrısını duyduğumuz anda zaten bütün herkes gibi biz de sokağa çıktık. Sonra belli bir noktaya kadar aracımızla ilerledik. İlk önce Kızılay’a kadar geldik. Kızılay’da belli bir süre geçirdik ama Kızılay’a geldiğimiz zaman her taraf savaş alanı gibiydi.Ezilen araçlar vatandaşın biz gelmeden önce durdurmuş olduğu iki tane tank oradaydı. Etrafta sigara içmememiz için bağıran insanlar vardı.Biz zannediyoruz yerdeki ıslaklık herhangi bir su veya su borusu.Oysa ezilen araçların yakıtıymış. Allah korusun orada bir ateş düşse yanarak can vereceğiz veya yaralanacağız. Bize Genelkurmay karargahında Genelkurmay Başkanımızın rehin olduğunu söylediler. Bütün halkla birlikte bizde Genelkurmaya hareket ettik. Genelkurmaya geldiğimiz zaman zaten biliyorsunuz Kızılay ile genelkurmayın arası yürüyüşle on beş dakika civarında. Genelkurmaya geldiğimiz zaman orada sadece iki tane polis arkadaş vardı.Halkı yönlendirmeye çalışıyorlardı. Ama tabi kalabalıktan bir şey yapamıyorlardı. Belli bir süre biz Genelkurmayın nöbetçilerinin silahlarını bırakmaya ikna etmeye çalıştık ama sonrasında başarısız olduk.Sonrasında Genelkurmayın içerisine zorla girdik o halk yürüdüğü zaman zaten önünde Genelkurmay karargahının korkulukları duramadı. Bizler Genelkurmay karargahına girdiğimiz zaman oradaki silahları kendilerine bırakmadık aldık ve oradaki polislere teslim ettik.”dedi

15 Temmuz gazisi Konuralp Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde askerlik yaptığını söyleyerek; “Darbeden iki ay önce askerlikten gelmiştim. Vatani görevimi bitirmiştim ve Ankara’ya  gezi amaçlı gittik ama sonrasında işe başladık. Çünkü askerden önce işe başladığım yer Ankara’ydı. İşe başladığımız üçüncü günüydü darbenin olduğu gün.Üzerimizdeki uçan helikopterler direkten halkın üzerine ateş açmaya başladılar. Zaten ilk ateşte ben yaralandım. Kurşun kulağıma silahın sesinden önce geldi. Daha sonrasında tabi şok geçiriyorsunuz. Bir şeyler oldu ne oldu farkına varamıyoruz. Ben sol koltuk altından mide karaciğerime kadar hasarım vardı. Aynı zamanda dizime şarapnel parçası gelmişti. Ateş kesilmemiş ve devamlı olarak ateş ediyorlardı. Kendimi sakin ve güvenli bir yere atabilmek adına kenarda bulunan bir tane aracın arkasına kendimi atabildim. Daha sonrasında oradan çıkıp olay mahalinden uzaklaşmak için karşı gelen vatandaşların üzerine doğru yaklaştım ki onlar beni alıp hastaneye götürdü. Benim vurulduğum noktada vurulan vatandaşlarımız hastaneye geldiği zaman görünüşte içinde en hafif yaralının ben olduğumu düşünüyorum yani kolu kopan, bacağı kopan insanlar, vücuduna direkten birden fazla kurşun isabet etmiş olan vatandaşlar. Onları gördüğümde ben kendi yaramı fazla önemsemiyorum ancak yaranın ağır olduğunu kendim de bilmiyorum. Daha sonrasında gece saat iki yirmi civarında vuruldum zaten. Sabah saat altıya kadar belli başlı çekilen bir acı var ama sabah altıya kadar sıkıntım yoktu. Kolumda nabız cihazı bağlı o ana dek herhangi bir müdahale görmemişim aşırı derecede yaralı vardı. Saat yedi civarında benim nabzım gidiyor iç kanama geçiriyorum artı belli başlı kan kaybı var daha sonra nabzım gidince yanımızda bulunan hemşire direk hastanenin başhekimine başvuruyor daha öncesinde film çekilmiştik filimleri acilen istiyor ve sonra bakıyorlar ki benim karaciğerime bir tane mermi saplı gözüküyor. Direk ameliyata alıyorlar.Tabi ben nabzın gittikten sonrasını hatırlamıyorum zaten. Yeni uyandığım zaman şöyle saat sekizden akşam dört civarına kadar uyumuşum uyandığımda ağabeyim ve bir akrabamız yanıma gelmişlerdi daha sonrasında altı günlük hastaneye yoğun bakım daha sonra taburcu olduk. Adana’da tedaviye devam ettik. Çok şükür bugün eski sağlığımıza kavuştuk diyelim.  Vatanımız bugün büyük bir badireyi geride bıraktı. Bu neredeyse tabiri caizse ikinci kurtuluş savaşı diyebiliriz. Bugün şahsi olarak bir sıkıntım yok çok şükür devletimizden milletimizden Allah razı olsun. Bizler vatanımız milletimiz için bir biz değil bütün milletimiz canına kesinlikle seve seve verebilecek bir milletiz.

Rabbim ülkemize gelecek nesillerimize bir daha böyle bir durum yaşatmasın. Bizler asker doğup asker ölen bir millet anlayışıyız. 15 Temmuzdaki darbe girişimine istinaden elimizden geldiğince devletimizi ve ülke bütünlüğümüzü koruma adına tabiî ki de canımızı ortaya koymaya daima hazırız. Bizim bir tane vatanımız var başka yok. Bizi kendi ülkemizden başka kabul edecek ülke de yok. Onun için vatanımıza milletimize sahip çıkacağız daima bir olacağız beraber olacağız. “diye konuştu.

15 Temmuz gazisi Oğuzhan Konuralp’in ağabeyi Rahmet Konuralp’de yaptığı açıklamada ; “Biz böyle bir olay yaşadığını daha öncesinde beni üç dört defa aradı arabanın içerisinde ateş edildiğini, tankların insanların üzerinden geçmiş olduğundan bahsetti dolayısıyla ben tedirgin oldum. Daha öncesinde de vatani görevini yaparken tehlikeler atlatmıştı. Kenara çıkmasını söyledim ısrarla bizde burada emniyetin önünde toplanmıştık vatandaşlar olarak daha sonrasında arayıp tekrardan arayıp bana ben vuruldum abi dedi ben ondan sonra on onbeş dakika kendime gelememişim. Apar topar kendinin tedavisinin ardından sonra

Şimdi bu çok acı bir olay yaşamayan bilemez. Allah’a dua ediyorsun işte o kaslında benim canımı al diye. O da bir çaresizlik içerisinde o gece üçten sekize kadar yaşadığım olayları anlatmak imkansız. Buralarda bir çok hısım eş dost ulaşamayacağım insanlara ulaştım.”diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika